Lac de acumulare, foarte adanc, cu un ridicat risc de agatare pe fund. Din DN 1 se traverseaza orasul Cimpina pe directia Valea Doftanei, se circula pe soseaua care merge pe langa raul Doftana pana la baraj dupa acesta este lacul care este splendid si cu foarte multe locuri de campare, zona de trecere de la deal la munte. Am inteles ca in lac sunt multe specii de pesti adica: PASTRAV, SALAU, CRAP, BIBAN dar sunt si raci care pe mine m-au exasperat, la stationar nu poti tine momeala mai mult de 5 minute ca racii iau tot. Ca momeli eu am folosit rama rosie si am prins numai biban destul de maricel, am incercat si la lingurita mica dar nu am avut noroc. Am observat cativa cunoscatori ai locurilor cu sacosile plinute [dadeau la lingurita]. Pentru concediu consider ca lacul este o buna delectare si timp de o saptamana am avut tot timpul peste la masa. Fir intins. Specii: pastrav, salau, crap biban. Alte informatii utile: exista si un mijloc de transport, un autobuz, care trece pe langa lac spre com. Valea Doftanei.