Balta aflata in centrul comunei Brebu(6 km distanta de mun. Campina), drum de acces excelent cu masina pana la marginea lacului. Speciile de pesti: caras, crap, rosioara, biban si mult rac. Momeli: mamaliga, rama si iarna larva.
specii de pesti prinse de mine: stiuca (max 500g/buc) la rotative si voblere si rosioara (max 100g/buc) la stationar; specii vazute la altii: caras (mare), somn american (cel cu coarne - exemplare mici) si novac (lung de 1m la japca), raci (in special in Oct si Nov). balta e ffff mudara si cu ffff multa agatatura de neclintit in partea dinspre padure.

Distanta Campina - Brebu e de 11km (de la Autogara Campina pana in statia Centru/Manastire Brebu). Din statie se ajunge pe jos la lac in 3 minute (recomand soseaua si nu prin parcul primariei care, desi e frumos, e plin de caini - multumim primariei care ii hraneste!!!). Lacul are o adancime maxima de 16m (dupa unii) sau 22m (dupa altii) si are multa agatatura pe fund in special \\\'in coada\\\', intre nuc si zona cu stuf. Apa e foarte murdara - toata lumea arunca tot ce se poate - nu recomand a se consuma pestele prins. Conform copiilor din localitate in lac se gasesc urmatoarele specii: biban, stiuca, novac, caras, platica, rosioara. Unii au zis ca se gaseste si somn. Personal nu cred acest lucru - eu nu am vazut decat rosioara, biban, novac si multi raci. Numa\\\' bine si fire\\\'ntinse!