Accesul se face din doua parti: Mociu-Camarasu sau prin Gherla-Taga-Geaca, drum foarte bun asfaltat pe o parte iar pe cealalta pietruit, deci nu sint probleme daca ploua. Specii: caras, fitofag, biban. Momeli: rame rosii de gunoi, mamaliga, viermusi etc.. Alte informatii utile: acest lac a fost foarte bun de pescuit acum cativa ani dar, ca si toate lacurile din zona, a fost distrus, fostii administratori au dat drumul la apa sa umple cu peste urmatorul lac (Tau Popii) si cativa ani a fost secat o parte iar de 2-3 ani s-a populat cu caras si fitofag. Exista si biban, destul de frumos. Carasul e destul de mic, intre 100g si 500g. Eu nu am vazut sau auzit pe nimeni sa mai prinda altfel de peste in afara de caras si biban. In ciuda faptului ca acest lac a avut peste din belsug si aici ma refer la crap si cteno de dimensiuni mari, acum nu cred sa mai fie ceva crap. Acest lac e bun doar daca vrei sa te distrezi cu familia. Daca vrei capturi uita de acest lac. Sunt probleme cu taxa: taxeaza atat piscicola cat si noii proprietari, depinde cine e primul - Piscicola Cluj taxeaza cu 20 ron iar ceilalti cu 15 ron, apoi depinde la cina ai platit; vin ceilalti, iti fac un proces verbal si iti iau chitanta pe care ai primit-o si-ti da o copie a P.V. ca sa dea in judecata firma cealalta si viceversa. Foarte urit din partea ambelor parti.