Am fost din nou la o partida de 24 de ore de pescuit la Pungesti, singur , fara niciun prieten pentru ca toti aveau treburi de rezolvat in weekend. Am stat pe malul opus drumului asfaltat pentru ca pe celalalt mal erau numai familii cu copii care venisera sa faca baie si gratar.
Caldura era ucigatoare si in prima zi nu am reusit sa prind decat un crapustean mic pe fund, la porumb, nada preferata de pestii acestui lac.
A doua zi am fost trezit la 06:30 de sunet statiei care se afla cu mine in masina, care imi indica ca am o trasatura pe fund. Am prins alt crap mic (balta are mult crap, dar este micut). Dupa ce m-am dezmeticit am inceput sa ma pun serios pe pescuit la pluta intrucat la fund nu mai aveam nicio trasatura si se facuse ora 08:00
La pluta cu o varga de 9 metri la porum, nadit tot cu porumb inca din ziua precedenta, am avut rezultate bune prinzand cateva exemplare frumoase de crap. Cand s-a facut ora 11:00 caldura a devenit din nou foarte mare (era august) si pestele nu a mai tras deloc.