thread: Balta Horgesti Bacau

  1. #1
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36

    Balta Horgesti Bacau

    Fiind aproape de balta am fost de multe ori la Horgesti.
    Balta este situata in comuna Horgesti, jud. Bacau, drumul este bun se ajunge foarte usor.
    Taxa este de 50 lei de la rasaritul la apusul Soarelui si de 100 lei pe malul de la drum unde se poate sta si pescui peste noapte, dar numai la crap, cu saltea de primite, spray dezinfectant, etc. Eu am fost de fiecare data pe malul de 50 de lei si am prins caras, cteno, dar niciodata crap, dar am avut prieteni care au prins crap mari la Horgesti. Pufuleti cu viermi este recomandarea baltii dar bineinteles ca nu functioneaza intotdeauna. La tehnoplankton am prins cteno pana am terminat rezervele de tehnoplankton.
    Se poate retine cantitate nelimitata de caras dar crapul si speciile inrudite se platesc la kilogram. Se fac controale pe balta si am vazut pe unii cautati prin masina ....
    Este o balta buna, dar nu sunt WC-uri, malurile sunt neamenajate, nu ai loc sa pui un scaun pe balta. Cea mai cautata zona este coada baltii unde este iarba si teren drept, iar acolo poti aduce autoturismul langa apa.


  2. #2
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560
    Cine a fost in 2018 la Pungesti, eu am auzit de la prieteni pescari ca a inceput sa traga carasul acolo, s-a prins 10-15 kg de caras la inceputul lui mai.

  3. #3
    Alex
    Vizitator

    Pescuit Horgesti 02.06.2018

    Pe data de 2.06.2018 intr-o zi frumoasa cu putin vant si putini nori am testat horgestiul . Ajuns pe la ora 5:00 am incercat sa prind un loc decent de pescuit insa deja erau multi pescari mai matinali ca mine . Putine locuri amenajate de pescuit 3,4 pontoane si o limba de iarba + daliile , mal abrupt nu prea poti sta pe scaun . Pretul a fost de 50 lei pe malul acesta si 100 pe celalalt inde era mult mai amenajat ( nu am inteles de ce diferenta de pret ) multi spun ca ar fi cumva delimitata balta . M-am asezat langa dig aproape , si pana la ora 6 aveam 3 carasi cat palma . Cand a venit vremea sa platim , omul ce se ocupa cu asta a trecut mai intai pe dig pe un ponton si a coborat intr-o incapere acolo . De la ora 6:00 pana pe la 13:00 nu am mai avut nicio trasatura , momeala din undita/lanseta intreaga in tot acest timp . Ceilalti pescari au inceput sa se mute pe dig insa nici ei ..nimic . Multi spun ca a2a zi se organiza concurs si cica ar fi bagat azot . Nu stiu exact nu pot baga mana in foc . Cert e ca un fenomen straniu ca sa nu sara deloc , nici carasu nici crapul nimic . Asa ca experienta nu o voi mai repeta aici . Pacat ca nu mai sunt locuri ca altadata unde macar sa ai activitate .

  4. #4
    NeƮnregistrat
    Vizitator

    Vai samar de iel iaz

    Un iaz o balta de toata povestea ..si la nepoti o sa povestim 3 sambete la rand peste noapte stat cu tot felul de momeli si nici macar un peste sai vezi culoarea...sau jmecherit fac jmen la apa sa nu se prinda

  5. #5
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36
    Ieri am fost la Horgesti, dupa ce anul acesta nu mai fusesem pe acolo deloc, tocmai pentru ca nu se mai prinde peste. Bineinteles ca am stat de dimineata pana la ora 17:00 si nu am avut nii macar o trasatura, chiar daca am incercat la diferite momeli. Colegul meu a prins 3 carasi la rama, dar carasii sunt mici, nu cum erau inainte la Horgesti. Cu aceasta ocazie eu m-am calmat de tot cu aceasta balta !
    Ceea ce am observat este ca apa este acum pana sus la mal, iar unii copaci de pe mal sunt in apa, deci au disparut unele locuri de pescuit , fiind acoperite de apa. S-au amenajat doua pontoane dar accesul la ele este dificil, malul fiind foarte abrupt. Tot nu exista toalete !
    Pasionat de pescuit si acvaristica. Am un videoblog despre locurile unde merg la pescuit.

  6. #6
    NeƮnregistrat
    Vizitator

    Balta horgesti

    Nu merita balta de la horgesti! Am citit cateva comentarii in care unii ziceau ca este o balta de poveste.. adevarat! Este o balta de povestit cum stai de dimineata pana-n seara si nu ai nici macar o trasatura, momeala intacta ( bob,rama,viermisori,pufulete, boiles), eu unul imi voi aminti de aceasta zi. Fir intins!

  •