thread: Iaz Balanesti - o balta salbatica dar pe bani

  1. #1
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36

    Iaz Balanesti - o balta salbatica dar pe bani

    Am fost duminica trecuta la Iaz Balanesti. Am ajuns pe balta pe la ora 05:30 si abia daca am gasit un loc unde sa pot pescui. Am ramas socat de starea de vegetatie exagerata care se gasea in toata balta, adica tot luciul de apa era plin de buruieni, aproape ca poti pasi direct pe apa. Doar in unele locuri se poate pescui pe fund, majoritatea pescarilor dadeau la pluta, motivul fiind evident, nu aveai unde sa arunci pe fund.
    Cat despre facilitatile baltii, acestea lipsesc cu desavarsire, nu exista nimic amenajat sau vreun WC ceva, de fapt tipic baltilor din RO.
    Nu a fost o partida reusita, pestele nu prea a vrut sa traga, dar cel care a tras era doar caras mai mic decat palma, caras salbatic, pe care il poti pescui gratuit pe alte balti fara plata.
    Singurul lucru bun a fost acela ca nu a plouat in zona si totul era uscat.
    Din fericire se poate plati si jumatate de zi, pana la ora 12:00, 30 de lei, ceea ce am si facut iar la ora 11:30 am strans sculele si am plecat. Pentru toata ziua se plateste 60 lei. Nu se pescuieste noaptea.
    Balta o gasiti foarte usor pe waze sau google maps.
    Pasionat de pescuit si acvaristica. Am un videoblog despre locurile unde merg la pescuit.

  2. #2
    Junior Member
    22.09.2019
    3
    Partida pescuit 12 ore - 20.09.2019: 2 pescari, 5 lansete, 2 bologneze. Momeli: viermi, rame, porumb, mamaliga, silicorn flotant+pop-uri. Nada: rosie capsuna si galbena. Capturi: 1 crapcean oglinda 500 gr, cativa carasei si 2 raci (toti eliberati).

  3. #3
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36
    O sa mai fac o incercare, poate la inceputul lui octombrie. Sper sa am mai mult succes.
    Pasionat de pescuit si acvaristica. Am un videoblog despre locurile unde merg la pescuit.

  4. #4
    Junior Member
    22.09.2019
    3
    Foloseste rame la bologneza, nada rosie cu aroma de capsune si neaparat pop-up+silicorn flotant la lansete in speranta ca poate dai peste un crap ratacit. Sunt multe pasari salbatice pe balta, care se scufunda sau bat apa fugarind pestele. Totodata se strang racii la nada cu gramada...

  •