Daca pe 15 august am fost in Delta Dunarii cu sotia si nu prea mi-a pasat de pescuit, dupa 2 saptamani am plecat iar in delta, de data aceasta fara sotie, special pentru a pescui. Din Tulcea am cumparat rame negre (10 lei cutia) si coropisnite (3 lei bucata), am trecut bacul spre Tudor Vladimirescu, la iesire din Pardina am virat stanga spre Tatanir, pe un drum de pamant pe dig continuand pana ce am ajuns la canalul Tataru, care se afla in stanga drumului de pamant .

Am intrat cu masina langa apa, existand 3 locuri de pescuit unde nu exista copaci pentru a putea arunca la peste. Zona este foarte frumoasa, are umbra, liniste si este destul de aproape fata de cealalta varianta - drumul pietruit pana la Chilia Veche. Singura problema este malul destul de adanc de la mal, ceea ce face dificil accesul la apa dar si cand trebuie sa scoti vreun peste din apa.

Ziua aproape ca nu trage deloc, chiar daca am incercat cam tot ce aveam in geanta, inclusiv ramele negre si rosii care le-am adus de acasa. Pe malul opus al canalului exista un prag, este mult mai adanc decat pe malul cu mal unde stateam noi (m-am dus innot pana pe malul celalalt si am inspectat zona si am dat si ceva nada daca tot eram acolo).
Noaptea insa, dupa ora 21:30, a inceput sa traga carasul la boabe de porumb de conserva de la magazin, alt porumb nu-i placea. Eu am dat la cosulet de feeder cu un singur carlig si am avut mai mult succes decat unchiul meu care avea montura de caras cu 3 carlige.
A continuat sa traga pana la 06:00 dimineata, apoi cat a fost lumina afara nu a mai tras deloc. Cand s-a lasat noaptea a inceput iar sa traga dar eu nu am mai rezistat decat pana la ora 23:30 cand m-am bagat in cort la somn. Am iesit dupa ora 06:00 si nu am mai prins nimic.

Dupa 3 nopti am plecat spre casa, am curatat pestele sa nu se strice, iar in Tulcea am cumparat o punga de gheata si am ajuns cu bine acasa.