Daca tot am avut liber in zilele de 15-17 august am zis sa-mi iau nevasta si un prieten si sa mergem sa stam la cort in Delta Dunarii, mai exact pe canalul Tataru si sa pescuiesc, fiind singurul pescar din grup. Am trecut cu bacul la Braila spre Tulcea, apoi din Tulcea spre Tudor Vladimirescu, fara sa astept aproape deloc. Din Tudor Vladimirescu am mers pe drumul pietruit spre Pardina, dar inainte de a inainta mai mult am dat de politia de frontiera care are in drum o toneta unde mi s-au verificat actele: buletinele, permisele de pescuit pentru delta dunarii (gratuite), permisele de acces turist si permisul de acces auto, care le-am avut cumparate online si printate. Mi-au spus ca pentru a pescui si campa pe Dunare am nevoie de PG care este gratuit si valabil 1 an de zile si care se poate obtine din Tulcea de la sediul lor. Nu am avut PG dar nu a fost nicio problema, le-am spus ca nu pescuiesc pe Dunare ci pe canalul Tataru.
Am inaintat pe drum, ajutat de WAZE, si am ajuns intr-un punct unde trebuia sa ies de pe drumul accesibil, pietruit, si sa intru pe un drum de pamant, plin de gropi si denivelari si un nisip extraordinar de fin ce intra peste tot. Am inaintat pe drum (eu am un Logan MCV) si cu greu am ajuns la canalul Tataru, unde am gasit o posibilitate de a iesi cu masina de pe drum si a intra langa apa. Din pacate era plin de pescari, toate locurile erau ocupate. Am mers inainte pe drumul de pamant dar nu am mai putut inainta din cauza gropilor pline de apa din drum, apa care nu s-a evaporat din cauza copacilor care era si pe dreapta si pe stanga drumului.
Am intors masina si am mers inapoi spre Pardina si am virat spre dreapta, tot de pe drumul de pamant de pe dig, si am ajuns intr-o zona superba cu umbra, copaci, si teren drept. Zona era libera pentru ca era mal la mal si ceilalti pescari nu au vrut sa campeze acolo. Fiind singurul lor disponibil l-am ocupat imediat, intrucat mai la deal, spre Pardina toate locurile erau ocupate.

Am scos bagajele, am pregatit tabara, am aruncat monturile in apa si imediat am prins un caras la porumb, apoi o platica. Mi-am zis ca o sa am cateva zile bune de pescuit, dar m-am inselat pentru ca in urmatoarele 3 zile nu a mai tras deloc, chiar daca am incercat tot ce am avut in geanta: viermi, rame, mamaliga, porumb la conserva, cu arome, de pe stiulete, boilies, pufuleti si multe altele dar fara niciun succes.
A doua zi a venit la locul de campare politia de frontiera si ne-au solicitat din nou documentele, asa ca i-am aratat buletinul, permisul de pescuit pentru delta dunarii, permisul de acces turist, permisul de acces auto, dar fara PG. Nu a fost nicio problema, insa mi-au recomandat ca pe viitor sa am si acest PG care se elibereaza in mod gratuit din Tulcea, cu valabilitate 1 an de zile, de la sediul lor.
Bineinteles ca tantarii ne-au facut zile negre, noi fiind la umbra erau tantari si ziua, iar noaptea nu se putea sta afara decat dupa ora 22:00.
Sambata am plecat spre casa muscati de tantari parca aveam varsat de vant. Nu mai zic ca sotia mea nici nu vrea sa mai auda de Delta Dunarii, dar mie, fiind pescar, mi-a placut si o sa mai vizitez Delta de cate ori am ocazia. Din pacate se poate veni din Delta si fara peste )