Era sambata si eram sigur ca o sa fie aglomerat la toate locurile de pescuit din Bacau, cum ar fi Orbeni, Lacul 2 Bacau, Balta Albastra, etc. si eu voiam sa stau si peste noapte la cort. In cautare de locuri noi am intrat pe Google Maps si m-am uitat pe cursul Siretului ajungand la Barajul Beresti si mi-am propus sa ajung acolo unde se vede pe harta. De pe E85 dupa cateva sute de metri de locul in care se face stanga catre Balta lui Iacobov am facut stanga si am intrat cu masina (Logan MCV) pe un drum de pamant printre lanuri de floarea soarelui. Drumul nu este pentru orice masina, dar Loganurile au garda la sol inalta si am putut inainta bine pe drum, pana am ajuns la un dig. Am urcat pe dig am am ajuns la o stana, am trecut de stana si am ajuns pe Barajul de la Beresti. Apa inca mai era tulbure dupa ploile din iulie dar am putut opri masina pe dig si ne-am instalat la pescuit. Nu mai era nimeni pe balta in acel moment.
Am pregatit feederele cu viermi si pufuleti apoi am lansat monturile in ala, sprijining feederele de dig. Abia seara pe la 22:00 am prins primul peste la pufulete natural. Colegul meu a prins un salau la plastice. Tot noaptea am mai scos din apa o platica agatata in montura colegului meu, apoi inca una agatata in montura altor pescari care au venit langa noi, pe dig. Toti dormeau la acea ora 04:40. Pe la ora 10:00 am prins un caras si acela a fost ultimul peste, pentru ca la 11:00 ne-am apucat de strans si la 12:00 eram pe drum. Nu a vrut sa traga decat la pufuleti naturali, dar noi am incercat diverse combinatii cu viermi, porumb de mai multe feluri, etc.
Se mai poate ajunge pe dig si din localitatea Beresti dar nu stiu exact pe unde.
In concluzie pestele nu a tras , dar am vazut cateva locuri excelente pentru pescuitul la rapitor si cand se mai limpezesc apele voi mai face o incercare in acel loc.
Va las cateva poze.