Am ajuns pe la 4.30 si am stat pana seara. Am dat undeva in spatele restaurantului Pescarus, la vreo 200 de m de noul debarcader unde trage catamaranul! Am dat cu o singura undita deoarece lansetele mi se par inutile, reusind cu 4 sa prinzi in 12 ore 1-2 ciortani la kg si aia numai la porumb ca altfel te "papa" somoteiul non stop! In orice caz la teva, cu mamaliga si cu nadire intensa te poti distra pe cinste cu platica si rar cate un caras, cate un ciortanel si nelipsitul somotei, dar il poti selecta totus din adancimea apei...! Problema dragi pescari e alta din pacate! Paznicii sunt baieti de treaba, nu te deranjaza cu nimic; vine de dimineata un om in varsta cu casa de marcat, foarte civilizat si poate mai vin ziua sa te intrebe de bon o data de 2 ori! DAR ATENTIE! Dimineata domnul care taie bon iti spune ca regulamentu este asa: ai voie 4 scule, fara bomba, cu 2 ace pe forfat s-au undite; ciortanica nu se retine sub jumate de kg iar la plecare se retin doar 5 kg de caras+ ciortan (crap) restul la liber! Si te apuci si dai si oricum iei 80% platica si ciortan mic care il eliberezi, iar pe seara vin alti paznici si surpriza iti cantaresc si platica care de odata este si ea cu limita si daca ai peste 5 kg risti aiurea sa iasa tambalau fara sa fii vinovat de nimica! De asta spune lumea ca paznicii sunt "periculosi"! ca unul iti zice clar una, altul altceva si pici la mijloc! Chiar imi placuse balta! cu tot cu somotei, cu tot cu aglomeratie, umbra toata ziua, prinzi totusi de o saramura ... dar traim in romania si ... e vai de noi! FIRE ZBUCIUMATE TUTUROR !