Scurta descriere
In comuna Balotesti se face stanga pe la mijlocul localitatii, se face apoi prima la dreapta dupa pod, in dreptul unei case vopsite roz, apoi drept inainte; drumul este bunicel, pe dreapta sunt case in constructie, pe stanga padure; a fost o zi cu vant puternic, duminica de florii. Se poate ajunge pe malul baltii si din sosea, cam in dreptul liniei de inalta tensiune se face un drum la stanga; peste exista, daca pana si eu am reusit sa prind; am prins rosioara mai mare ca palma la viermus cu libelula, am prins ciortan la 1kg la viermus si unul mai mare la pufulete portcaliu; am scapat cinci pesti cam la fel de mari, unul dintre ei la undita; nu trebuie sa arunci departe, se pare ca prefera sa manance la 15-20 metri de mal. Nu ai voie sa iei mai mult de 6kg sau poti lua un singur peste daca are mai mult de 6 kg. Fundul este curat, nu agata; prietenii mei au incercat si la rama, mamaliga, rama si a vrut la toate. Apa nu este foarte adanca dar in capul baltii este mai mare. ------------------------
25 km de Bucuresti, se ajunge cu autobuzul 450 parca, dar cel mai usor cu masina personala la Prisma se face dreapta si se merge cam 2 km pana la un monument si de la monument tine cam 3 km aceasta balta ai acces in jurul baltii. Specii: Crap romanesc, fitofag, novac, carasel, biban, stiuca. Momeli: rama, vierme, bomba altele. Administratia baltii: Mehedintu Gheorghe, 0722204758. Alte informatii utile: Se ofera si cazare in casute foarte frumoase si mai sunt si pontoane individuale.
Informatii oferite de Constantin Ruxandra