thread: Balta Lunca Mihailesti

  1. #1
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36

    Balta Lunca Mihailesti

    Balta este situata in comuna Mihailesti, jud. Buzau. Este o balta mare care se intinde pe mai multe hectare, locurile de pescuit sunt frumos amenajate, exista ponton din lemn, cabanute, umbra, wc. Balta are crap, caras, ten, somn si alte specii de pesti.
    Tarifele sunt de 80 lei pentru 5 scule 24 de ore, dar puteti plati 100 lei pentru 24 de ore 6 scule si sa pescuiti doi pescari. Se poate plati 50 lei 5 scule pentru 12 ore. Casuta din lemn costa 70 de lei pe noapte. Primavara se fac populari cu caras si crap , dar acest peste este prins imediat in cateva saptamani si pana la vara mai prinde peste cine poate. Administratorii baltii promit de anul acesta ca vor face 6 populari in fiecare luna, sa ajunga pestele mai mult timp.
    Regulament oficial:
    Pentru a mentine trofeele si reproducatorii in balta, de azi limita maxima la care crapul sau tenul poate fi retinut coboara la 6 kg/ bucata .novacul si fitofagul se elibereaza doar peste 10 kg. In ambele cazuri pescarul va elibera pestele si primeste o partida gratuita de 24 h . Restul regulamentului ramane neschimbat, respectiv se pot retine 3 pesti intre 2 si 6 kg fiecare bucata, plus caras nelimitat pt 80 ron/ 5 scule/24 h sau 2 pesti intre 2 si 6 kg fiecare bucata plus caras nelimitat pt 50 ron/12 h /5 scule, iar plantatul Pt 5 scule/20 RON. Va asteptam!
    Din pacate si aici se dau petreceri pana dimineata cu manele la maxim. Am fost de 2 ori in august 2016, la inceput am prins cateva kilograme de caras iar a doua oara aproape nimic. Voiam sa ma duc acum de pasti dar din cauza vremii extrem de rece am renuntat la idee.


  2. #2
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36
    In acest weekend de 1 Mai, adica sambata si duminica, am fost din nou la Mihailesti, am ajuns pe la ora 15:00 pe balta. Am oprit initial si am stat de vorba cu un pescar care era stationat inainte de balta cu plata, pe balta de langa drum pentru care nu se plateste. Mi-a spus ca a fost pe balta mare si in 24 de ore nu a tras o data. Nu m-am lasat descurajat intrucat pentru mine cele 24 de ore de pescuit abia incepeau.
    Sambata a fost innorat dar cald, noaptea pe la 22 a inceput un vant puternic urmat de ploaie. Vremea a continuat asa si duminica, frig, vand si ploaie. Pescarul intalnit sambata a avut dreptate: nu a tras deloc, nici la plastice, porumb , viermi, rame, boilies, pufuleti, am incerat tot ce am avut in geanta. Cu toate ca balta era plina nici ceilalti pescari nu prindeau nimic.
    Asta e, maine trage, ieri a tras, asa patesc eu cand ma duc la pescuit.
    Apa nu mai era asa rece dar nici calda, vremea a fost super capricioasa, asa ca pentru urmatoarea partida de pescuit o sa mai astept sa se indrepte vremea.
    Pasionat de pescuit si acvaristica. Am un videoblog despre locurile unde merg la pescuit.

  •