Se prind toate felurile de peste si am vazut cu ochii mei crap de aprox. 10kg, somn mai mic la vreo 7kg... la cele mai bune locuri ajungi cu masina intrand prin ferma Brates (fostul abator) si cel mai bine se prinde langa stavilar unde e apa mai adanca.
În partea de est a oraşului Galaţi,aproape de ‘graniţa’ cu Moldova de dincolo de Prut,se întind pe mii de hectare ferme agricole deosebit de productive.Nu,nu este o frântură dintr-o dare de seamă comunistă,pentru că elementul vital agriculturii,apa,este omniprezentă printr-un sistem de irigaţii bine pus la punct.Apa este captată din Dunăre,trece apoi prin ceea ce gălăţenii numesc Magistrala,care se bifurca apoi in zeci de canale,din ce în ce mai înguste pe măsură ce pătrund în interiorul fermelor.Buuunnn,am terminat cu una din cele mai vechi îndeletniciri ale omului pentru a mă apuca de…alta.Pescuitul.Pentru că de el este vorba.Avem canale?Avem stuf şi mătasea broaştei?E şi peşte! Unul din cele mai cunoscute canale din acest ansamblu este Calugarul,nu cunosc originea numelui,pe malurile căruia am petrecut multe momente speciale în compania prietenilor,a soarelui şi de ce nu,a carbonului.
Am pescuit şi din barcă,de altfel am şi căzut la gârla,de pe mal aproape în toate locaţiile posibile,pe vânt,furtună şi soare necruţător.Mămăliga este momeala preferată aici,pregatită cu anason,făină albă,şofran şi niscaiva miere de albine.După gust.Carasul şi ciortanul se dau în cârlige după aşa ceva.Şalăul,mai pretenţios preferă jaii,iar somotel s-a prins şi la râmă.A prins Gigi.Acum,câteva fotografii surprinse vara trecută.Din barcă nu am.Telefonul era în portbagaj.Spre norocul lui