thread: Balta Aita Medie

  1. #1
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560

    Balta Aita Medie

    Locatie: Aita Medie, Covasna,
    Sună 0741 194 701
    Balta de pescuit din Aita Medie a fost deschisă anul acesta ṣi a fost populată cu o tonă de crap oglindă, cu 300 kg de crap românesc ṣi 100 kg de caras. Balta se întinde pe o suprafață de aproximativ 1.5 ha. Complexul cuprinde două bălți: una de păstrăv ṣi una de crap/caras. La dispoziția clienților se află un grătar, un foiṣor ṣi un bar de la care se pot cumpăra: apă, cafea, suc ṣi bere. La cererea clienților se pot prepara specialitați din peṣte. Oferim posibilitatea campării pe proprietatea complexului ṣi paracrea maṣinii lângă standul de pescuit.
    Tarife
    Pescuit/zi: 20 lei; NU include niciun kilogram de peṣte
    Pescuit/zi: 30 lei; include 2 kg de caras
    Pescuit nocturn: NU este permis
    Preț crap: 15 lei/kg

    Preț păstrăv: 25 lei/kg

  2. #2
    Neînregistrat
    Vizitator

    Colt de rai la aita mare covasna

    Colt de rai,ospitalitate ,omenie,liniste si relaxare,voie buna,in Statiunea Aita Mare Judetul Covasna numai la 46 de km de Brasov directia Feldioara-Rotbav-Apata !!!

    Un adevarat colt de rai,cu multa ospitalitate,omenie,liniste,relaxare si voie buna in zona de agrement Piscicol Aita Mare din Judetul Covasna numai la 46 km de Brasov,in directia Feldioara-Rortbav-Apata !
    Avand baie privata cu cabina de dus,uscator de par,toaleta in camera in zona de agrement pentru pescuit si plaja-piscina-sauna,din localitatea Aita Mare cele sapte casute pentru cazare sunt prevazute cu TV,frigider,si WI-FI gratuit.
    Casutele sunt rustic amenajate,cu multe flori,cu cerdac,unde poti sa savurezi,de la cafeaua matinala inainte de a pleca pe balta cu tot arsenalul pentru pescuit....la o bere rece si proaspata luata de la barul Statiunii de Agrement,o bere bine meritata intr-un moment de respiro al partidei de pecuit inceputa in zorii zilei.Cele sapte casute sunt amplasate pe marginea baltii/lacului de pescuit unde pescarii si pescaritele sunt cumva doar ei sau ele, cu unditele,lansetele lor care mai decare mai sofsticate cu gandurile lor,dar nu in ultima faza cu dorinta de a prinde”pestisorul de aur” !!! Pentru cei mici exista un loc de joaca special amenajat,dar deopotriva si cei mari cat si cei mici se pot bucura in voie de o piscina pentru copii,de una pentru adulti de sauna,iar din acest an 2019 si de un minunat jacuzi.
    Zona piscinei este dotata cu sezlonguri si locuri pentru facut plaja.
    Aita Mare cu Zona Balta de pescuit,piscinele,sauna si jacuzi sunt o veritabila calatorie de intoarcere in timp,o relaxare intr-o ambianta romantica pe malul unei balti unde cei veniti pot beneficia de mult soare,foarte mult soare mult aer curat,ospitalitate si intelegere,servicii ireprosabile de inalta calitate.Aita Mare este o oaza de liniste si relaxare care place la nebunie deopotriva si pestilor dar si pescarilor.Poti intra cu masina pana pe marginea baltii dar sunt si cateva locuri amenajate pentru parcare si o zona pentru camping pentru cei care vin cu cortul.
    La Aita Mare este un loc minunat pentru facut gratar.Pestele proaspat prins poate iesi o delicatesa de nota 10 pe carbunii incinsi in foisorul special amenajat.La Aita Mare langa foisorul gratarului este amenajata o bucatarie de vara fff curata,utilata si dotata cu tot ceea ce vrei:aragaz,butelie,apa curenta,canalizare,oale,cratiti,tigai,detergenti pentru vase,vesela,tacamuri si un minim de consumabile ca de exemplu:sare,ulei,zahar,otet,ceapa,usturoi cartofi.Pai ce mai vreti fratilor cred ca nici acasa nu este ca acolo!?Pai hai sa fim seriosi si rezonabili.Exista nu as spune sala de mese dar un umbrar unde poti manca in voie ceea ce iti pregatesti pe gratar.La cateva sute de metri unde gasesti un bar cu tot ceea ce vrei,cei mici gasesc inghetata,racoritoare,alune etc.Trebuie sa fi carcotas rau, sa spui ca ceva nu este ok.Este cumva asa....vrei sa pleci la un pescuit si un gratar si nu ai unde?Probabil mai mult ca sigur ai fost in multe locuri pe care le sti unde ai nevoie de peisaje,soare,aer curat,liniste si relaxare.Dar omul este un permanent cautator de lucruri si locuri noi.Noile locuri unde ajungi in conjunctura zilelor de astazi pe langa cele enumerate mai sus trebuie sa iti ofere pe langa siguranta si confort si un loc sigur din toate punctele de vedere atat pentru tine cat si pentru intreaga familie,pentru cei mici.Aita Mare ofera din belsug aceste facilitati deoarece zona are paznic de zi,paznic de noapte,personal care supravegheaza piscinile si parcarea auto,zona de camping.
    Aita Mare este o locatie excelenta pentru pescuit,facut plaja,relaxare si uitarea problemelor cotidiene de cele mai multe ori cumplit de stresante si epuizante.Personalul baltii este foarte amabil si saritor indiferent de problemele ivite,cauta solutii si rezolvari pentru tot ceea ce apare.Am fost si in acest an 2019 la Aita Mare intr-o perioada calduroasa cumva norocosi si feriti de codurile de ploi si furtuni rebele.
    Am regasit piscina/piscinele/,sauna/,noul jacuzi impecabil si ireprosabil de cutate,igenizate si dezinfectate,permanent supravegheate sa nu se intample necazuri,incidente,accidentati etc.AM AUZIT DE ACEASTA LOCATIE,MAI CORECT AM AFLAT DE ACEASTA LOCATIE DE PE INTERNET!!!
    Prima data am mers acolo in luna mai a anului 2018 dupa care am revenit pentru 10 zile in luna iulie a anului 2018.Daca nu imi placea fie sotiei mele fie mie va asigur ca nu reveneam.Incet dar sigur iarna lui 2018 lunga,grea,friguroasa a plecat si foarte bine a facut si a cedat locul primaverii si verii anului 2019 chiar daca aceasta vara este putin capricioasa si indaratnica cu tot felul de coduri si oscilatii meteo una mai ambitioasa ca alta.
    Asta nu inseamna ca anul acesta nu mai merg acolo!EXCLUSSSSS ACEST LUCRU !In acest anotimp minunat VARA cand totul se trezeste la viata,cand totul freamata si este verde parca si eu si sotia renastem din amorteala iernii si primaverii ploioase.Dupa cateva zile de Aita Mare ne reincarcam bateriile la maxim,simtim ca parca zburam,nu mai avem rabdarea sa stam in casa.Suntem dornici sa iesim in natura,simtim nevoia de aer,soare,de relaxare ,liniste si recreere.Gandul ne este la pescuit,plaja,piscina.Pana acum doi ani ne intrebam unde? Putem gasi toate aceste locuri la un lac!?Acum de cand am descoperit Aita Mare din Judetul Covasna,mergem de cate ori avem posibilitatea doar acolo,si ne cazam,la aceeasi casuta care de fiecare data ne asteapta primitoare,curata,cu drag,voie buna,flori proaspete si vesele la cerdac.Casuta noastra este chiar pe malul baltii.In fiecare zi putem urmari din cerdac rasaritul si apusul soarelui.
    Preferam locurile mai retrase,salbatice baltile cat mai naturale,un mal cat mai verde si cu multa vegetatie tipica ambientului Deltei Dunarii.
    Multumim frumos gazdelor noastre pentru ospitalitate,ne-am simtit si ne simtim de fiecare data foarte bine cand ajungem acolo.Cu siguranta vom reveni mereu in acele locuri de vis.Doamne ajuta.Multa si deplina sanatate gazdelor noastre,sa le regasim cu bine pe ele,casuta noastra si Aita Mare.

    11-iulie-2019 Cu mult drag si respect,
    Adela Mariana si Ionut Horia

  •