Urmati ruta Mangalia - Negru Voda - Chirnogeni- Plopeni. In Plopeni, faceti la stanga, spre Independenta(urmariti indicatorul Independenta). Urmatorul sat e Movila Verde, intrati in sat si urmati drumul spre Negresti. Nu sunt indicatoare, trebuie sa faceti iar stanga, sau intrebati localnicii. Ajungeti in Negresti, treceti de Negresti si primul drum de piatra care se face (in dreapta) il urmati pana ajungeti in Conacu. Sunt vreo 50-60km din Mangalia, dar se merita. Specii: Caras, platica, biban, crap (asta doar ce-am prins si-am vazut si la altii) probabil sunt si alte specii. Momeli: nu stiu cu ce au dat ceilalti, dar am avut succes cu rama de pamant, cu "cocolos" (miez de paine amestecat cu esenta de anason/vanilie, si 2-3 galbenusuri de ou), cu mamaliga... merg toate cred. Alte informatii utile: Veniti cu masina. Daca ati nimerit pe malul cu satul, atunci parcati masina aproape de ultima casa si intrebati de nea Nelu. Pentru o vodca (de-aia ieftina) va ajuta cu orice vreti (cazare, mancare etc.).

in primul rand taxa este 30 lei , apoi peste mai mare ca palma nu prinzi (caras) daca prinde cineva un crap mai mare de 1 - 2 kg se poate numi norocos pentru ca se baga plasele ,cineva a agatat o plasa care crede ca era a ingrijitorilor deorece avea cam 30m.daca nu inseamna ca se braconeaza cu voia lor.