thread: Balta Pungesti Vaslui

  1. #1
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36

    Balta Pungesti Vaslui

    Balta este situata in comuna Pungesti, jud. Vaslui. Un loc mirific , extraordinar de frumos in timpul verii, avand parte de soare, umbra, iarba verde, un pic de padure si aer curat.
    Taxa este de 50 lei pentru 24 de ore.
    Balta are foarte mult caras micut si ciortan tot micut, dar se mai prind si cateva exemplare de crap la 1.5-3 kg. Exista agataturi, fundul apei nefiind curatat, este malos cu multe crengi si frunze. La rama sau la vierme se prinde peste dupa peste, dar caras micut. Crapul trage la porumb dar trebuie rabdare.
    Se poate campa la cort sau rulota, accesul cu masina fiind destul de accesibil pana langa apa.
    Din pacate vara mai vin satenii la baie in balta, cateodata cu nesimtire maxima chiar in locul unde pescuiesti. Se mai asculta manele si se sparg seminte ca asa le place romanilor
    Din fericire merita pentru locatie si peisaj, putand sa va bucurati impreuna cu toata familia la pescuit.
    Din cauza drumului pana acolo, plin de gropi o portiune, nu am mai fost deloc in 2016, dar va atasez cateva imagini si filmari din 2015.

    Am si cateva videoclipuri pe canalul meu de YouTube:

    Cum se ajunge pe malul drept la Pungesti

  2. #2
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36
    Ieri am facut o partida scurta de cateva ore la Pungesti, a plouat dimineata dar nu a fost frig si nici nu a baut vantul. Nu am reusit sa prind niciun crap pentru ca nu a tras deloc, in afara de caras mic care a tras pe fund la mamaliga si arici cu nada pe el. Cu toate ca am avut porumb de toate felurile, nu am reusit sa prind niciun crap, la ora 14:00 am strans sculele si am plecat.
    Pasionat de pescuit si acvaristica. Am un videoblog despre locurile unde merg la pescuit.

  3. #3
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560
    Am auzit de la pescari, care au vorbit cu paznicul batii, ca in 2018 balta Pungesti va fi inchisa. S-a scos pestele si se curata balta.

  4. #4
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560
    In urma unor informatii primite de la unchiul meu, care a fost la Pungesti, balta nu prea mai avea apa si este scoasa la licitatie, deci isi schimba proprietarul.

  5. #5
    Junior Member
    06.05.2018
    16
    Corect, balta este goala, pentru "a fi curatata" spun ei...real e ca se schimba proprietarii, lucru care se intampla cu multe acumulari din jud Vaslui.

  6. #6
    Junior Member
    06.05.2018
    16
    Corect, balta este goala, pentru "a fi curatata" spun ei...real e ca se schimba proprietarii, lucru care se intampla cu multe acumulari din jud Vaslui. Toata apa din acumulare a fost stocata in acumularea Puscasi, care a fost golita in 2017 din aceleasi motive.

  7. #7
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560
    Dar de baltile de la Iezer si ferma cealalta cu 3 balti ce mai stii ?

  8. #8
    Junior Member
    06.05.2018
    16
    Castigata tot de Manolache Victor, concesionarul dinainte de licitatie...a pus in practica planul pe care il avea, acela de a curata balta ( mal foarte gros) si apoi repopuleaza. Vom vedea.

  •