Se merge pe DN22 Constanta-Tulcea, iar in localitatea Babadag se face la dreapta (din directia CT-TL) spre localitatea Enisala (este si indicator pentru manevra asta). Se intra in satul Enisala, iar la un moment dat drumul in sat se bifurca urmand a face la stanga spre satul Sarachioi. Se iese din satul Enisala, imediat treceti pe langa o unitate agricola pentru ca dupa cativa zeci de metri sa faceti la stanga (dealtfel este singurul drum la stanga dupa ce treceti de baza agricola) si intrati pe drum de pamant pe care mergeti cca. 3-4 km iar la intalnirea unei statii de pompare a apei veti face iar stanga . PS. drumul este bun in general mai putin in portiunea Babadag - Enisala si drumul "negru" din Enisala pana la "firul" apei. Specii: Crap, somnul. Momeli: recomand la ce am dat eu si am prins: la "bomba" de mamaliga si la rama neagra. Alte informatii utile: luati momeala din belsug ...pentru a nu ramane fara ... fiindca, sincer, trage la greu !
Postat de Scortanu Doru O balta foarte frumoasa cu peste din belsug. Am prin aici, la prima partida, 22 bucati de crap intre 1 si 2,5 Kg. Am avut si mai mari, mult mai mari, dar din pacate au rupt si au fugit. Cat despre momeli: rama, rama, rama si porumb.