Am fost in 24 iunie 2006 la pescuit la aceasta balta, unde am ramas foarte incantat. Balta este situata la aproximativ 30km de Brasov. Exista 2 posibilitati de acces cu masina la aceasta balta, si anume: 1. De pe drumul E60 Brasov-Sighisoara in centrul localitatii Feldioara se face dreapta si se iese din Feldioara catre localitatea Haghig, iar din Haghig directia Arini -> Belin. 2. Din drumul E60 Brasov-Sighisoara se face dreapta in localitatea Maierus catre Apata, iar apoi imediat din nou dreapta, se trece Oltul pe un pod destul de prost intretinut, dupa care urmeaza vreo 2 km de drum neasfaltat si la iesirea pe asfalt se face stanga si se ajunge in localitatea Belin. In ambele cazuri se ajunge in centrul localitatii Belin unde exista un indicator cu Balta de pescuit sportiv spre stanga. Eu personal recomand varianta prin Feldioara deoarece drumul este rezonabil, si mai simplu de urmat. Balta este foarte bine organizata si amenajata, paznicii sunt foarte serviabili si atenti. Pentru fiecare post de pescuit exista loc de parcare si cosuri de gunoi. Am prins in 5-6 ore de pescuit cam 4kg de peste combinat, caras, amur si biban. Recomand cu caldura aceasta balta tuturor pescarilor care doresc sa aiba capturi interesante. Specii: Crap, caras, amur, stiuca, salau, biban. La momentul actual recordul pe acest an la crap este de 9,5 kg. Momeli: Rame, viermusi, porumb, pufuleti. Taxa de pescuit este de 300.000 pentru 24 de ore, iar din regulile casei - crapul peste 5 kg trebuie eliberat in balta, a zecea partida de pescuit este gratuita, si persoana care bate recordul baltii la crap pescuieste gratuit pana cand recordul lui este batut de altcineva. Pescuitul pentru aceasta taxa este permis cu pana la 4 lansete + o varga.