thread: Balta Dienet Bacau

  1. #1
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560

    Balta Dienet Bacau

    Iazul Dienet se afla in judetul Bacau mai exact la 35 km de Bacau pe E85 in sensul de mers Bacau _Bucuresti.In localitatea Racaciuni este un indicator catre Dienet ,se traverseaza barajul si imediat pe partea dreapta se afla iazul.Drumul este asfaltat pana la intrarea in locatia noastra.FACILITATI:restaurant cu terasa,3 cabane pe malul apei ce pot fi inchiriate pe durata partidei de pescuit,umbrare din stuf,toaleta,lada frigorifica la terasa ,posibilitatea imprumutarii unui gratar pentru cei ce vin fara .TARIFE PENTRU ANUL 2015:-30 LEI -TAXA PESCUIT -in cadrul careia se pot retine caras,rosioara ,somn mic in limita a 3 kg.CRAPUL prins si retinut se plateste suplimentar de taxa de pescuit cu 15 LEI/KG fara limita de retinere.TAXA INCHIRIERE CABANA:50LEI /24H.Cabanele dispun de 2 paturi ,geam si usi termopan ,2 scaune , o masuta,curent electric.
    0746353100

  2. #2
    Senior Member
    21.04.2017
    Romania
    560

    pescuit dienet 2018

    Am fost la Dienet ieri, duminica, pentru o partida de 24 de ore. Ni s-a cerut 110 lei pentru fiecare pescar si ni s-a spus ca putem retine 5 kg de crap si 5 kg de caras. Balta are multa buruiana si aproape jumatate din luciul de apa este inutilizabil. Sunt locuri unde se poate lua masa si face un gratar, dar nu sunt WC-uri. Drumul de acces este bun, asfaltat. am reusit sa prindem doar cativa carasi si rosioare la porumb dulce de conserva, nu a vrut sa traga la rama sau vierme. Nu am prins niciun crap , dar niste pescari vecini cu noi am prin 3 crapi frumosi dar nu stiu ce momeli au folosit.

  3. #3
    Administrator
    19.04.2017
    Bacau
    36

    Thumbs up

    Duminica 17.03.2019 la ora 06:30 intram pe Balta la Dienet, am stat pe malul de la drum. Balta s-a ocupat repede chiar daca inca nu este prohibitie, intrucat s-a dus vorba ca se prinde crap la Dienet. Langa noi a mai venit un coleg care este un client vechi al baltii si cum pestele nu tragea deloc si se facuse ora 10:00, colegul spunea ca situatia nu este buna deloc. Pana la urma, dupa ora 12:00 a inceput sa traga crapul si carasul, la porumb artificial pe fir de par si mamaliga pe momitor. Nu toata lumea prindea peste, nici eu nu am prins nimic, neavand la mine mamaliga decat cubulete cumparata de la magazinul de pescuit. Doar cativa pescari au prins 1-3 crapi pana intr-un kilogram, restul nici nu am udat juvelnicul.
    Tariful incepand din 2019 este de 70 lei 12 ore si cred ca dublu pentru 24 de ore. Conditiile de pe Balta Dienet lasa de dorit, tufe si scaieti peste tot, niste umbretute din stuf care ar trebui reparate de acum multi ani si multa mizerie lasata de alti pescari. Noi am strans gunoiul facut si l-am pus intr-un sac de gunoi si la plecare am vrut sa-l predam patronului, dar acesta ne-a spus ca trebuie sa plecam cu gunoiul acasa. Personal, m-am lecuit de Dienet, mai degraba ma duceam pe Siret.
    Pasionat de pescuit si acvaristica. Am un videoblog despre locurile unde merg la pescuit.

  •